Slide toggle

غلامعلی مرتضایی: مخالف تاخیر در بازی ها هستم،اما نظر جمع این بود

پس از برگزاری جلسه مدیران تیم های لیگ برتری در خصوص تاریخ آغاز لیگ برتر و هم اندیشی در خصوص نظرات مدیران تیم ها ،دیدگاه های متفاوتی بیان شد.

غلامعلی مرتضایی( مدیر عامل فرش آرا)  پس از این جلسه ،نظرات خود را چنین بیان کرد:اگر چه مخالف تاریخ تعیین شده شروع بازی ها از مهرماه هستم،اما چون نظر اکثریت بر این بود ما هم پیروی میکنیم.اما اعتقاد داشتیم که تعطیلی لیگ به ضرر باشگاه ها ، تیم ملی و در نهایت فوتسال خواهد بود.آقایان گفتند ۸۰ روز تعطیلی به ضرر باشگاه هاست.اما حرف من این بود که در تعامل با سرمربی تیم ملی و باشگاه تاسیسات دریایی،زمان ۸۰ روز را میشد به ۴۵ روز در دو مرحله کاهش داد.اما مورد تایید اکثریت قرار نگرفت .ما هم با تعیین اینکه اسامی موافقین ومخالفین در صورتجلسه ذکر شود،صورتجلسه را امضا کردیم.وی در خصوص اعتراض شمسایی هم گفت: اقای حلاجی مدیر عامل تاسیسات دریایی جزو موافقین تاخیر در بازی ها بود .اما آنچه که مهم است این بود که هر چه مطرح شد از سر دلسوزی و محبت بود. چرا که اگر باشگاه ها نباشند تیم ملی چگونه بازیکنان خود را انتخاب میکند؟برای کمتر از ۲۰ بازیکن که نمیشود لیگ را تعطیل کرد.

مرتضایی درباره این جلسه و نظراتی که مطرح کرده گفت:

من چند برنامه کوتاه مدت وبلند مدت را پیشنهاد کردم که شامل موارد ذیل میشود.

ابتدا باید برای رفع مشکلات و حاشیه های داوری برنامه ریزی کنیم.جلسات کمیته داوران منظم برگزار شود وتمام بازی ها پس از برگزاری در اختیار این کمیته قرار بگیرد تا آنها مسایل داوری را بررسی کنند.

برنامه ای داشته باشیم که ثبات رای در تصمیم ها برقرار شود و این تصمیم ها حداقل تا پایان لیگ لازم الاجرا باشد.مثلا اگر شروع بازی ها در تاریخ مشخص اعلام شد،دیگر تغییر نکند.

آرا کمیته انضباطی در زمان مشخص برای همه تیم ها اعلام شود تا شایبه ای پیرامون یک یا تیم های خاصی به وجود نیاید.

در صورت غیبت غیر موجه تیمی در بازی ،جدا از جریمه نقدی ،کسر امتیاز هم صورت بگیرد.

فریم دروازه ها در همه شهر ها یکسان شود و از فریم گرد که در بعضی سالن ها وجود دارد ،به جای مربع استفاده شود که استاندارد جهانی است و تکلیف توپ ها را برای داخل یا خارج بودن دروازه راحت تر مشخص میکند.

کمیته داوران جلسات منظمی برگزار کند تا تصمیمات داوران یکپارچه باشد .مثلا درمورد رنگ پیراهن بازیکن پنجم دچار تشتت آرا هستیم .همچنین یکسان سازی تصمیمات در خطا ها انجام شود.

تصمیم قاطعی پیرامون تیم هایی که ترک زمین میکنند اتخاذ شود و اجازه بازگشت به میدان را به این تیم ها ندهند و بازنده دیدار اعلام شوند.

دستورالعمل مشخصی برای مراسم شروع و قوانین حین بازی داشته باشیم.مثلا برخی ناظران استفاده از میکروفون را ممنوع و برخی آزاد میدانند.

دستور العمل مشخصی برای بازی های بدون تماشاگر اعلام شود .که مثلا چه تعداد و با چه عنوانینی میتوانند در سالن حاضر باشند.

برخی سرپرستان – مربیان و بازیکنان در  زمان بازی ،بر سر داور خراب می شوند که با این رفتار خود هم فشار مضاعف بر داور دارند و هم جو سالن ها را متشنج میکنند.همین رفتارها باعث بدنامی فوتسال و نگرانی برای پخش تلویزیونی ست.در این موارد تصمیمات شدیدی از طرف کمیته انضباطی اتخاذ شود.

تعداد نیروی انتظامی حاضر در میادین به صورت مشخص اعلام شود.

قانون ۳ کارت زرد برای بار اول و در ادامه دو کارت زرد برای محرومیت بازیکنان تغییر کند و مانند  گذشته باشد .مثلا در کشور ایتالیا از ۴ کارت استفاده میشود، تا داوران در دادن کارت زرد راحت تر تصمیم بگیرند و تیم ها هم از بازیکنان خود به نحو احسن استفاده کنند.

از قهرمان ،نایب قهرمان، تیم سوم وتیم اخلاق به صورت ویژه توسط کمیته فوتسال تقدیر شود.

کمیته فوتسال در بخش داوری و انضباطی مستقل شود.

به دلیل اینکهه احتمالا در المپیک پیش رو فوتسال هم جزو رشته های حاضر باشد،توجه ویژه ای به پشتوانه سازی داده شود و مشوق هایی جهت استفاده از بازیکنان رده امید به تیم ها در دستور کار قرار بگیرد.

استاندار های لازم جهت سالن برگزاری تیم ها معین شود .

ورودی مسابقات به صورت کامل از تیم ها دریافت شود و به گونه ای نباشد که برخی تیم ها در پرداخت مبلغ ورودی تاخیر با عدم پرداخت داشته باشند.تا سر تیم هایی که تعهد مالی خود را به موقع انجام میدهند کلاه نرود.

ستاد یا کارگروهی  متشکل از میان باشگاه ها – سازمان لیگ و کمیته فنی فوتسال تشکیل شود و موارد مختلفی مانند : خلاء های قانونی ،شفاف سازی اساسنامه ، جلوگیری از دخالت مسئولینی که از فوتسال دورتر هستند و پیگیری پخش تلویزیونی دیدارها در دستور کار این گروه باشد تا رایزنی مناسبی انجام گردد.چرا که رفع این موانع و به ویژه پخش تلویزیونی میتواند کمک های مادی ومعنوی را در پی داشته باشد.

کمیته فوتسال برای بالا بردن اعتبار مسابقات به چاپ یکدست بلیط اقدام کند تا اعتبار مسابقات فوتسال بالاتر برود.

اساسنامه جامع وکاملی بر اساس لیگ های معتبر دنیا مانند اسپانیا و برزیل و  ایتالیا تهیه شود.

کمیته فوتسال یک سایت معتبر ومرجع راه اندازی کند تا اخبار فوتسال بدون واسطه به مخاطبین برسد و جلو برخی سواستفاده ها و دورغ پردازی گرفته شود.

نقل وانتقالات بازیکنان فقط توسط باشگاه ها انجام شود تا باشگاه ها بتوانند از بازیکنانی که پرورش داده اند کسب درآمد کنند.

اتحاد و همدلی بیشتری در بین اهالی فوتسال برقرار گردد و همچنین تشکیل جلسات بیشترس در کمیته فوتسال برنامه ریزی شود ،تا راهکارهای پیشرفت فوتسال به مشارکت گذاشته شود.

همچنین باید راههایی  برای بقای فوتسال پیدا کرد که مهمترین آن درآمد زایی ست تا خودکفایی باشگاه ها شرایط را بهبود بخشد.

 

 

نمایش آواتار نویسنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *